کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

admeeqwn

بعد از کاشت مو اکثرا افراد نگران ظاهر سرشان هستند که چگونه دیده خواهد شد، این عمل مانند دیگر جراحی ها زخم هایی را ایجاد می کند. کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو، راهی بهتر و مفید برای مخفی کردن زخم ها بوده و همچنین محافظ خوب  سر شما در مقابل باد و باران و گرد و خاک است. در این مطلب ما قصد داریم فواید کلاه گذاشتن بعد از عمل کاشت مو را برای شما بیان کنیم؛ با ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

چرا بعد از جراحی کاشت مو بهتر است از کلاه استفاده کنیم؟

بهترین محافظ در برابر نور آفتاب

بعد از جراحی کاشت مو ظاهر پوست سر کمی دردناک و ملتهب بوده که البته این ها با داروهایی که پزشک تجویز کرده، قابل مدیریت و درمان است. استفاده از کلاه مناسب بعد از کاشت مو، بهترین انتخاب برای محافظت پوست سرتان در مقابل نور خورشید خواهد بود.

کلاه مناسب بعد از کاشت مو در جلوگیری و محافظت پوست سراز آفتاب سوختگی، و رشد سریع موها، نقش به سزایی دارد. اگر پوست سر شما آفتاب سوخته شود، فولیکول های مو صدمه جدی می بینند و در نتیجه رشد موها تازه پیوندی به تاخیر می افتد و حتی ممکن است رشد آن ها متوقف شده و درمان مجددشان غیر ممکن بشود. حتما توجه داشته باشید، بعد از جراحی کاشت مو احتمال دارد پوست سر شما به مدت چند روزی بی حس بوده و در این صورت متوجه آفتاب سوختگی نخواهید شد.

در هفته اول بعد از جراحی کاشت مو تلاش کنید در فضای باز به خصوص مقابل نور خورشید قرار نگیرید. اگر شما قبل از جراحی، با طاسی مواجه بودید بی شک، درد ناشی از آفتاب سوختگی پوست سر را حس کرده اید حال فکر کنید این درد بعد از عمل چه اندازه خواهد بود.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو و محافظت در مقابل باد و باران

بعد از جراحی کاشت مو قرار گرفتن سر مقابل باد و باران مثل آفتاب سوختگی ضرر های زیادی ندارد؛ ولی بعد عمل حتما باید مراقب پوست حساس سرمان باشیم و نیز از قرار گرفتن، مقابل باد و باران که موجب تحریک آن می شود دوری کنیم.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو در مقابل باد و باران شدید بهترین انتخاب خواهد بود. قرار گرفتن پوست سر مقابل آب و هوا نامناسب  باعث صدمه و جابه جایی و یا کنده شدن فولیکول موها تازه کاشته شده می شود و به همین خاطر بهتر است در این زمان ها از کلاه استفاده کنید. بعد از جراحی تقربیا 7 یا 10 روز زمان لازم است تا فولیکول های مو در جای خود حاضر و محکم شوند؛ اگر در این بازه زمانی مجبور هستید در هوای نامناسب بیرون بروید توصیه می کنم حتما از کلاه استفاده کنید.

محافظ خوب در مقابل آلودگی ها و گرد و خاک

قرار گرفتن پوست حساس سر در مقابل آلودگی ها و گرد و خاک بعد از جراحی کاشت مو همانند باد و باران باعث تحریک پوست حساس سر می شود. از آن جایی که شما نمی توانید  در چند روز اول بعد از جراحی، سر خود را بشویید پس باید به توصیه های پزشک برای مراقبت های مخصوص از موهایتان گوش کنید. کلاه گذاشتن بعد از پیوند مو در مقابل محافظت پوست حساس سرتان از آلودگی و گرد و خاک، بهترین گزینه خواهد بود. حتما در این زمان ها استفاده از کلاه را جدی بگیرید.

قرار گرفتن در مقابل گرد و خاک و همچنین باران، باعث به وجود آمدن عفونت در قسمت بانک مو و نیز در قسمت پیوند مو می شود. زخم هایی که بعد از جراحی کاشت مو به وجود می آیند، با این که خیلی ریز بوده ولی چند روز بعد جراحی زخم حساب می شوند. در صورت به وجود آمدن عفونت در پوست سر، باعث از دست دادن موهای سالم شده و همچنین رشد نامرتب و پراکنده آن ها در ناحیه پیوند صورت می گیرد.

طرز گذاشتن کلاه بعد جراحی کاشت مو

همان طور که در قسمت بالا برای شما بیان کردیم، جراحان بعد از کاشت مو همیشه توصیه می کنند اگر در شرایط نا مناسب آب و هوایی مجبور به بیرون رفتن شدید حتما از کلاه استفاده کنید. گذاشتن کلاه در منزل و یا محل کار و همچنین در فضای باز که هوا گرم است و بارش باران وجود ندارد و باد آهسته می وزد لازم نیست.

همان طور که برای شما بیان کردیم پوست سر، بعد از عمل پیوند مو برای مدتی ملتهب بوده و همچنین فولیکول های آن حساس می شوند. به همین خاطر در گذاشتن کلاه بعد از جرحی باید دقت کنید و به آرامی کلاه را بر سرتان بگذارید.

برای آگاهی از طرز گذاشتن کلاه و عدم وجود مشکل بعد جراحی کاشت مو، باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

1-اول از همه باید کلاه مناسبی که کمی شل و بزرگ است را انتخاب کنید. توصیه می کنم از گذاشتن کلاه محکم جدا خودداری کنید. اگر کلاهی را که انتخاب کرده اید در مناسب بودنش شک دارید در این صورت به پزشک خود مراجعه کنید و کلاه را به او نشان دهید تا در این زمینه راهنمایی ها لازم را به شما بیان کند. کلاه های لبه دار به خاطر قابلیت تنظیم شدن مناسب هستند.

2-زمانی که قصد دارید کلاه را بر سر خود بگذارید خیلی باید دقت کنید؛ برای این کار اصلا عجله نکنید و از دو دست خود کمک بگیرید و به آرامی آن را بر سر خود بگذارید. مواظب باشید کلاه با قسمت های جراحی شده و حساس برخورد نکند.

3-توجه داشته باشید که قسمت جلو کلاهتان سفت و محکم و تنگ نبوده، چون باعث کشیده شدن آن روی ناحیه پیوند می شود و در نتیجه به فولیکول های تازه کاشته شده مو صدمه می زند.

لازم است نکته ای را برای شما بیان کنیم، از گذاشتن کلاه کاسکت و کلاه های مشابه آن در هفته دوم و سوم بعد از جراحی کاشت مو جدا دوری کنید، زیرا باعث کنده شدن و صدمه رساندن به فولیکول های تازه کاشته شده موها می شود.

4-زمانی که قصد برداشتن کلاه از سر خود را دارید حتما دقت کرده و مواظب باشید و به آرامی و با ملایمت اقدام به انجام این کار کنید.  در هنگام برداشتن کلاه، آن را از قسمت بالا یعنی به شکل عمودی بردارید به هیچ وجه به صورت زاویه دار از سر خود برندارید.

برای پیشگیری از عفونت های احتمالی بعد انجام پیوند مو، حتما کلاه خود را پاکیزه نگه دارید و دائما اقدام به شتشوی آن کنید. اگر زمانی در داخل کلاهتان خون و یا دیگر مایعات مشاهده کردید، دیگر از آن استفاده نکنید.

تصمیم برای داشتن چندین کلاه بزرگ و شل و پاکیزه، بهترین تصمیم خواهد بود، زیرا در این صورت همیشه و در هر لحظه کلاه تمیز خواهید داشت.

اگر در مورد کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو هنوز نگران هستید و باز سوال هایی در ذهنتان دارید می توانید به پزشک خود مراجعه کرده و با او در این باره مشورت کنید.

بعد از کاشت مو تا چه مدت باید از کلاه استفاده کنیم؟

اگر بخواهیم جای زخم را با درد ناشی از جراحی مقایسه کنیم باید بگوییم، جای زخم ها ماندگارتر است. بعد از گذشت 2 هفته از جراحی کاشت مو، شما دیگر احساس درد نمی کنید اما باید توجه داشته باشید پوست سر هنوز در مرحله درمان است. توصیه می کنم در شرایط آب و هوایی نا مناسب تا زمانی که دکتر تعیین کرده است و طبق نکاتی که برایتان بیان کردیم، از کلاه مناسب بعد از کاشت مو استفاده کنید.

اصرار بیماران برای کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

پزشکان از گذاشتن کلاه مناسب در هفته اول بعد از جراحی کاشت مو توصیه نمی کنند. بعضی از بیماران بعد از پیوند مو به خاطر ظاهر نامناسب و تورم که در سرشان به وجود آمده است، اصرار به گذاشتن کلاه دارند ولی این کار باعث وارد شدن فشار به فولیکول های تازه کاشته شده می شود. بعد از گذشت یک هفته بیمار می تواند کلاهی مناسب که منافذی برای رد و بدل هوا دارد را استفاده کند و برای جلوگیری از عفونت  فولیکول های تازه کاشته شده مرتب اقدام به شستوشوی آن کند.

کلاه کاشت مو

برای افرادی که با مشکل ریزش مو روبرو هستند کلاه کاشت مو که کلاه هایی مجهز به سیستم لیزر اند، برای تقویت موهایشان در نظر گرفته شده است. به وسیله این کلاه کسی که با مشکل ریزش مو مواجه است، می تواند موهای خود را تقویت کرده و از ریزش آن ها جلوگیری کند.

فواید و خوبی که کلاه کاشت مو دارد این است که هیچ مزاحمتی در کارهای عادی و روزمره فرد بیمار ایجاد نمی کند، زیرا می تواند در هر شرایطی مثل رانندگی، کتاب خواندن و کار کردن، موهای خود را تقویت کند.

استفاده از کلاه کاشت مو بعد از جراحی

بعد از انجام جراحی برای مشاهده روند کاشت موها و به نتیجه رسیدن رشد سریع آن ها، فرد بیمار مجبور است طبق توصیه های پزشک عمل کند. برای درمان سریع و رشد و تقویت موها باید از پی آر پی مو، مزوتراپی و لیزرتراپی استفاده کنید. استفاده از کلاه مناسب بعد از پیوند مو منظور همان کلاه مخصوص کاشت مو است که داخل آن مجهز به سیستم های لیزرتراپی هستند.

فواید استفاده از کلاه مخصوص کاشت مو این است که به علت مجهز بودن آن به لیزرتراپی، تاثیر به سزایی بر روی فولیکول های مو داشته و باعث تحرک و رشد سلول های ریشه مو و همین طور تقویت آن ها می شود.

عوارض های کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

اگر بعد از جراحی کاشت مو به استفاده از کلاه اقدام کنید، باعث وارد شدن فشار به فولیکول های مو شده و به آن ها آسیب می رساند. به علت رد و بدل نشدن هوا در زیر کلاه باعث بروز عفونت زخم ها می شود. آن دسته از افرادی که به کلاه عادت دارند و باید همیشه آن را بر سر داشته باشند، باید بدانند بعد از جراحی پیوند مو مجبور هستند برای مدتی استفاده از کلاه را کنار بگذارند تا شاهد رشد فولیکول های موهایشان شوند.

استفاده از کلاه گیس بعد از جراحی کاشت مو

یکی از سوالای رایجی که بعد از کاشت مو پرسیده می شود در خصوص پوشاندن سر است که برای دیده نشدن ظاهر نامناسبش از چه چیزی استفاده کنند. آیا می توانند از کلاه گیس برای پوشاندن ظاهر نامناسب سرشان استفاده کنند؟

همان طور که در بالا برای شما بیان کردیم گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو بلافاصله از جراحی اصلا توصیه نشده است زیرا باعث به جود آمدن مشکلات زیادی می شود. بعد از کاشت چون فولیکول های مو خیلی ضعیف و حساس هستند، گذاشتن کلاه یا هر چیز دیگری باعث وارد کردن فشار به آن ها شده و صدمه می رساند و حتی ممکن است باعث کنده شدنشان شود. افرادی که پیوند کاشت مو داشته اند باید برای مدت ها استفاده از کلاه، کلاه گیس و روسری، دوری کنند تا شاهد رشد سریع فولیکول های موهایشان شوند.

یکی دیگر از دلایلی که برای عدم گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو می توانیم بیان کنیم این است که هنگام استفاده از آن یا هر چیز دیگری بعد از جراحی به علت وجود دلمه های ناشی از کاشت مو، باعث گرم شدن و به همین ترتیب موجب ترکیدن آن ها شده و در نتیجه موجب به وجود آمدن عفونت می شود.

یکی از موارد مهم برای دلمه های ناشی از کاشت مو و گراف های کاشته شده، رد و بدل شدن هوا بوده که باید هوای لازم هر لحظه به آن ها برسد؛ این عامل در کمک کردن به بهبود دلمه های مو موثر است. پس به یاد داشته باشید حداقل 10 روز بعد از جراحی کاشت مو، از گذاشتن کلاه و هر چیز دیگری خودداری کنید. کلینیک رویان

بعد از جراحی کاشت مو از بانداژهایی برای حفاظت از نواحی پیوند شده و جذب خون ریزی احتمالی و همچنین التیام پیوند ها استفاده می کنند. توجه داشته باشید، مدت زمان ماندن باند ها بر روی سر بین 24 تا 48 ساعت است بعد از آن می توانید اقدام به باز کردنشان کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. توجه داشته باشید، استفاده کلاه گیس بعد کاشت مو حتما باید در هفته دوم به بعد جراحی به مدت زمان کمتر از 12 ساعت  مصرف شود.

 

Next Post

خرید تجهیزات پزشکی دست دوم به سادگی یک کلیک

شرکت تجهیزات پزشکی سدان همچنین بخشی از فعالیت های خود را به خرید و فروش تجهیزات و لوازم پزشکی دست دوم اختصاص داده است که شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده از تجهیزات دست دوم این شرکت خرید کرده و پیش از خرید نیز از ضمانت اصل بودن کالا […]